Home

CNG-Gruppen:


Anna Lindgren:       annalindgren.kunst@gmail.com,  Mobil: 25 67 10 33

                                  www.annalindgren.dkwww.artistsbooks.dk/anna-lindgren-books.htm


Bertine Knudsen,    bertineknudsen@hotmail.com,  Mobil: 21 61 47  23

                                   www.bkf.dk/bertine-knudsen - www.artistsbooks.dk/bertine-knudsen-books.htm


Birgit Dalum:           birgitdalum@gmail.com. Mobil: 28 11 66 29

      www.birgitdalum.comwww.artistsbooks.dk/birgit-dalum-books.htm

 

Bodil Rosenberg:    bodilrosenberg@gmail.com.  Mobil: 20 66 39 11   

                                   www.bodilrosenberg.dk  -  www.artistsbooks.dk/bodil-rosenberg-books.htm


Pia Fonnesbech:      piafonnesbech@gmail.com,  Mobil: 60 80 52 33 

                                  www.piafonnesbech.dk - www.artistsbooks.dk/pia-fonnesbech-books.htm


Susanne Helweg:    shelweg@mail.dk 

                                   www.susannehelweg.dk - www.artistsbooks.dk/susanne-helweg-books.htm


En Artist's Book er et objekt med et kunstnerisk udtryk i dets egen ret


Det drejer sig ikke bare om en bog, måske er den ikke "læsbar", men et mini-kunstværk, der både kan have maleriske og skulpturelle kvaliteter

Bogen spiller på mange virkemidler: ord, tyngde, lethed, groft, fint, duft, måske endda smag og lyd.

Man opfatter bogen med øjnene: dens farver, form, enkelhed eller kompleksitet; videre ved berøring: dens ruhed, glathed, de mange former for modsætninger i overflade-struktur.

Måske ligger kvaliteten i det konceptuelle, måske fanges man af den taktile og sensuelle oplevelse i kombination med det visuelle udtryk

An Artist's Book is an object with an artistic value in its own right


It is not just a book,  in fact it might not be 'readable',  but a small piece of art, which can have both  painterly and sculptural qualities.

The book plays on a lot of artistic instruments: words, weight, lightness, roughness, delicacy, scent, maybe even taste and sound.

You perceive the book with your eyes: the colors, the form,  simplicity or complexity; further on by touching with your hands: its rough or smooth surface, the many different experiences of texture.

Maybe the most interesting point is conceptual; maybe you are taken by the tactile and sensual experience in combination with the visual expression

Copyright @ All Rights Reserved